PARSAN AVRUPA’NIN EN BÜYÜK ÜÇ DÖVME TESİSİNDEN BİRİNİ KURUYOR

Otomotiv Yan Sanayi Sektörünün önde gelen tedarikçilerinden Parsan Makina Parçaları Sanayii A.Ş., Kocaeli Dilovası’nda, alanında Avrupa’nın 3 büyük üretim tesisinden birini kuruyor. 15 futbol sahası büyüklüğündeki alanda kurulacak olan tesis, Parsan’ı, dünyanın en önemli ağır ticari araç üreticilerinin motor ve aktarma organları dövme parça tedarikçisi konumuna getirecektir. Yeni tesislerde modern mühendislik teknolojileri kullanılarak üretim önemli ölçüde robotlarla ve sıfır zararlı atık ilkesiyle gerçekleştirilecektir. 160 milyon Avro’ya mal olacak ve Avrupa’nın en modern tesisleri arasında yer alacak Parsan Dilovası Tesisleri, iş güvenliği ve yüksek verimlilik anlayışıyla çalışacaktır. Yatırımlar tamamlandığında halen 650 olan personel sayısı 1800’e ulaşacaktır.

 

Türkiye ve Avrupa Otomotiv ve Makina İmalat Sektörlerinin önemli Dövme Aksam tedarikçilerinden biri olan Parsan Makina Parçaları Sanayii A.Ş. Kocaeli Dilovası’nda Avrupa’nın en büyük motor, aktarma organları ve büyük dövme aksam üretim tesisinden birini kuruyor. Güriş Holding Sanayi Grubu şirketi olan Parsan’ı uluslararası alanda üst sıralara taşıyacak olan tesis, yaklaşık 15 futbol sahası büyüklüğündeki bir alanda kurulacaktır. İhtiyaç duyduğu elektrik enerjisinin yüzde 10’unu güneş enerjisinden üreterek, yüksek enerji verimliliği ve sıfır zararlı atıkla çalışacak olan tesiste, büyük ölçüde robotlarla üretim yapılacaktır. Halen 650 olan personel sayısı yatırımlar tamamlandığında 1800’e ulaşacaktır. Tamamlandığında toplam 160 milyon Avro’ya mal olacak tesisle, Parsan, aks ve mil üretiminde Avrupa’nın en büyük, diğer aktarma organları ve motor dövme aksamı üretiminde ise, Avrupa’nın üç büyük tesisinden biri olacaktır. Yeni tesislerde, başta otomotiv olmak üzere tarım, iş makinaları, gemi, havacılık, savunma sanayilerinin motor ve aktarma organlarında kullanılan ağır dövme parçaların tedariki de gerçekleştirilecektir.

Güriş Holding Sanayi Grubu çatısı altında bulunan şirketler arasında yer alan Parsan’ın, 1968 yılında Pendik’te kurulan fabrikasında; Kalıphane, Dövmehane, Isıl İşlem, Özel Talaşlı İmalat, Entegre Çelik Dövme ve İşleme Tesisleri bulunmaktadır.

Kurulduğu günden bu yana otomotiv, madencilik, havacılık, savunma gibi sektörlerin dövme parça gereksinimlerini karşılayan Parsan, 46 yıllık deneyiminin getirdiği kaliteli üretimle, başta Avrupa olmak üzere tüm dünyada pek çok önemli markanın tedarikçisi konumuna yükselmiştir. Bugün üretiminin yüzde 85’ini başta Avrupa olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerine ihraç eden Parsan, gerek mal gerekse hizmet kalitesi uluslararası alanda tescil edilmiş, güçlü bir kuruluştur.

15 FUTBOL SAHASI BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ ALANDA ROBOTLARLA ÜRETİM

Ağırlıklı olarak, çeşitli otomotiv markaları için ön dingil, arka aks milleri ve çeşitli dövme aksamları üreten Parsan, halen Pendik’te 28.000 metrekare kapalı alanda üretim yapmaktadır. Temeli 2014 yılının Haziran ayında atılan Kocaeli Dilovası’ndaki yeni ve modern üretim üssü, 100.000 metrekarelik kapalı alana sahip olacaktır. Bu alan, yaklaşık 15 futbol sahasının toplam alanına eşittir.

160 milyon Avro’luk “stratejik yatırımla" ülke sanayisinde önemli bir eşik aşılacak

Tesislerin ilk etabının 2015 yılı, ikinci etabının ise 2020 yılı sonuna kadar işletmeye alınmasının hedeflenmektedir. Toplam 160 milyon Avro harcamayla gerçekleşecek yatırım, Parsan Pendik Tesislerinin yeni araziye nakliyle tamamlanmış olacaktır. Halen 650 olan personel sayısı 2015 yılı sonunda 1000’e, 2020 yılı sonunda ise 1800’e yükselecektir. Diğer bir deyişle, 1150 kişiye daha ek istihdam yaratılmış olacaktır. Halen Pendik’teki fabrikada sürdürülen üretimle 45 – 50 milyon Avro ciroya ulaşılmaktadır. Yeni üretim tesislerinde, mevcut üretim kapasitesinin arttırılmasının yanı sıra, büyük motor krankları, dingil ve flanşlar ile diğer büyük ve ağır dövme aksamların imalatı gerçekleştirilecektir. 2020’li yıllarda cironun üç kat artarak, 160-170 milyon Avro’ya ulaşması hedeflenmektedir. Böylece ülke sanayisinde önemli bir teknolojik eşik aşılırken, stratejik öneme sahip bu yeni yatırımla, ekonomideki cari açığa da olumlu katkıda bulunulacaktır.

2015 yılı sonu itibarıyla devreye girmesi planlanan 12.500 tonluk vidalı pres yatırımı, yıllık 25.000 ton ilave dövme kapasitesi yaratacaktır. Parsan bu yatırımla, yılda 300.000 adet ağır ticari araç krank, dingil ve büyük flanş üretimi gerçekleştirerek, bu alanda Avrupa’nın en büyük 3 tesisinden biri konumuna gelecektir. Ayrıca, mevcut aks+mil üretim hacmine ek olarak, 2015 yılı sonuna kadar tamamlanması hedeflenen 300.000 adetlik aks+mil üretim kapasitesiyle, toplamda yıllık 1.000.000 adetlik aks+mil kapasitesine ulaşılacaktır. 2020 yılına kadar da aks+mil üretimi 1.300.000 adete ulaşacaktır. Ayrıca, ilave 8.000 tonluk dövme presi hattı, yeni krank işleme hatları ve diğer talaşlı üretim tesisleri de devreye alınacaktır. 2020 yılında, Pendik tesislerinin Dilovası’na taşınmasıyla Parsan’ın yeni stratejik hedefi, başarıyla tamamlanmış olacaktır.

Yeni Ar-Ge Merkezi ile Güçlü Çözüm Ortaklığı

Parsan Dilovası Tesisleri’nde, Malzeme ve Dövme Teknolojileri ile Talaşlı İmalat ve Sistem Çözümleri konusunda hizmet verecek modern bir Ar-Ge Merkezi kurulacaktır. Bu yeni Ar-Ge Merkezi’yle, müşterilerimize çözüm ortağı olarak verdiğimiz hizmetleri geliştirmenin yanı sıra, dövme teknolojisindeki Ar-Ge çalışmalarına da bilimsel destek sağlanması amaçlanmaktadır.

Çevre Dostu Proje, Sosyal Sorumluluk, “Sıfır Kaza” Projesi

Dilovası tesislerinin elektrik ihtiyacının yüzde 10’una yakın kısmının çatılara yerleştirilecek güneş kolektörleriyle temin edilmesi planlanmaktadır. Dilovası’nda modern üretim teknolojisiyle enerji verimliliğini ön planda tutan, atık enerjiden azami oranda yararlanan, sıfır zararlı atık malzemeyle üretim yapan gerçek anlamda çevre dostu olan bir projenin hayata geçirilmesi hedeflenmiştir.

Kurumsal sorumluluğumuzun tam bilincinde olarak, tüm paydaşlarımızla adil, şeffaf, sürdürülebilir büyüme modelinin hayata geçirilmesi yeni yatırımımızla da öncelikli hedefimiz olmaya devam edecektir. Çalışanlarımızın iş güvenliği ve huzurlu çalışma ortamının temini, faaliyetlerimizin vazgeçilmez ön şartıdır. Ayrıca, çalışanlarımızın ve genç nesillerin mesleki eğitimlerine katkı, sosyal sorumluluk anlayışımızın ayrılmaz bir parçası olmaya devam edecektir.

İhracatın üretimdeki payı %85

Parsan, 1990 yılından bu yana Borsa İstanbul’da işlem gören halka açık bir şirkettir.

İhtiyacı olan hammaddeyi, yüzde 50 ortaklığı bulunan Asil Çelik’ten tedarik etmektedir.

Yine Güriş Sanayi Grubu şirketlerinden ve Parsan’ın bağlı ortağı olan Omtaş’la birlikte, Türkiye’de en yüksek ciro ve kapasiteye sahip dövme firması Parsan’dır.

Uluslararası standartlardaki ürünlerimiz, lojistik üstünlüğümüz nedeniyle sadece yurtiçinde değil, yurtdışında da büyük ilgi görmektedir. Parsan’ın ihracatının toplam satışları içinde yüzde 85 pay alması, bu ilginin bir kanıtıdır. Yurtiçi ve yurtdışında kaliteli Parsan ürünlerine olan bu yüksek talep, Dilovası’ndaki yatırımların en önemli nedenlerinin başında gelmektedir. Yeni tesislerin devreye girmesiyle başta ABD’ deki büyük üreticiler olmak üzere, diğer pazarlardaki potansiyel müşterlerimize de hizmet vermeyi hedeflemekteyiz.

Güriş Holding Hakkında

Güriş Holding 1958 yılında İdris Yamantürk tarafından Ankara’da kurulmuştur. 56 yıldır inşaat, sanayi, enerji, turizm ve madencilik sektörlerinde faaliyet gösteren Güriş Holding, deneyimli 6.000 personeliyle yurtiçinde ve yurtdışında pek çok başarılı projeye imza atmıştır.